Porada I
Dla zachowania dobrych stosunków sąsiedzkich, linię ogrodzenia najlepiej wyznaczyć od swojej strony posesji tzn. przesunąć ją kilka centymetrów w głąb działki dla własnej pewności i spokoju.

Etap drugi to wyznaczenie wjazdów i wejść na posesję.
Należy ustalić gdzie mają się znajdować brama i furtka. Przy planowaniu ustawień, koniecznie trzeba zostawić pewien margines możliwości przesunięcia na boki tych elementów na planie ogrodzenia. Pozwoli to na dopasowanie całości.

Porada II
Ustawienie furtki i bramy idealnie naprzeciwko drzwi wejściowych i bram garażowych nie musi być zasadą. Wręcz istnieje w tej chwili tendencja projektowania przodu posesji, gdzie dojście i dojazd do budynku nie przebiegają w liniach prostych. Daje to możliwość bardzo ciekawych aranżacji ogrodu i małej architektury przed budynkiem.

Etap trzeci to obliczenie wymiarów elementów ogrodzeniowych.
Zalecamy korzystanie ze standardowych wymiarów elementów. Bramy występują w dwóch rodzajach:
-tradycyjne 2-skrzydłowe otwierane na boki w głąb posesji
-przesuwne, samonośne, otwierane na bok wzdłuż ogrodzenia
Wybór typu bramy zależy od upodobań inwestora, ale przede wszystkim od możliwości technicznych i wolnego miejsca do otwierania.

Porada III
Projektując ogrodzenie należy zacząć od najdłuższych elementów, a nietypowe i krótkie elementy umiejscowić w najmniej widocznej części ogrodzenia.

Furtki różnią się miedzy sobą wielkością i kierunkiem otwierania.
Przęsła ogrodzeniowe występują w dwóch podstawowych szerokościach. Przy obliczaniu należy uwzględnić szerokość słupków w zależności od ich typu. Można łączyć różne wymiary przęseł w celu uzyskania optymalnej długości odcinka ogrodzenia. Każdy odcinek ogrodzenia wymaga dopasowania długości krańcowego przęsła. W przypadku, gdy takie przęsło „na wymiar„ jest za krótkie do wykonania, trzeba skrócić więcej niż jedno przęsło, w celu uzyskania odpowiedniej długości całego odcinka. Dopasowanie najlepiej wykonać metodą kilku prób.
W nowoczesnym ogrodzeniu projektuje się miejsce na dostęp z zewnątrz do śmietnika. W przypadku dłuższych posesji wykonuje się oddzielną furtkę wraz z tzw. boksem wewnętrznym na pojemniki, ogrodzonym przęsłami od środka posesji.